КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПЕРШОЇ ЧАСТИНИ

На кілька тижнів перед вибухом другої світової війни польська поліція виарештувала тисячі членів ОУН і взагалі політично активного українського елементу, між ними й автора. Вийшов він з львівських Бриґідок, у день приходу німців під Львів. Перебувши облогу Львова вирушив зо своєю дружиною на захід через Перемишль до Коросна, де зорганізовано табір для втікачів і де мав свою квартиру полк. Сушко. Тут теж переводилася демобілізація «Військових Відділів Націоналістів».

Далі переповіджені події в ОУН за час від смерти полк. Коновальця до вибуху війни: підготова й перебіг ІІ Великого Збору, військова й політична підготова ОУН до війни, німецькі пляни відносно України, організація українського леґіону під назвою «Військових Відділів Націоналістів». Війна розкрила тюремні брами і звільнила тисячі націоналістів, що почали відшукувати себе, реорганізуватися і з запалом братися за працю. Поданий перегляд ситуації, що витворилася з початком війни, акція ОУН роззброювання поліційних станиць і польських військових частин у відступі, а пізніше організація української міліції по містах після приходу большевиків.

Зібрані в Коросні й на Лемківщині націоналісти, переважно політичні в'язні, переїхали на відпочинок до Піщан на Словаччині, а з ними й автор. В часі двомісячного перебування в Піщанах відбувалися таємні розмови між провідниками опозиції в ОУН, що пізніше оформилася в окрему організацію під проводом Степана Бандери. Після ліквідації відпочинкової оселі в Піщанах, більшість вернулася до Генерального Ґубернаторства або до краю для дальшої організаційної праці, а невелика частина, між ними й автор, поїхали на захід.